Vishay/Dale RNC50H1211FSRSL
RNC50H1211FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1211FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1211FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1211FSRSL
QUANTITY
RNC50H1211FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1211FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1211FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1211FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1211FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1211FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1211FSRSL
SCR 1600-2500V 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 7/8" datasheet.pdf
IC MOTOR CNTRL ON/OFF 16SOIC datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 3.6V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
QFN-20 TO DIP-24 SMT ADAPTER datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 1PR UNSHLD 300V datasheet.pdf