FFF NK14A05100J0G
NK14A05100J0G picture photo
Mfg. Part Number
NK14A05100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SPR CLA 90D B/T
Datasheet Download
NK14A05100J0G.pdf
Availability of NK14A05100J0G
QUANTITY
NK14A05100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of NK14A05100J0G
Internal Part NumberEIS-NK14A05100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesNK
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current-
Voltage-
Wire Gauge8-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NK14A05100J0G
Related LinksNK14A0, NK14A05100J0G Datasheet, FFF Distributor
NK14A05100J0G Details Description
Related parts for NK14A05100J0G
POWER SPLY DC LINEAR 0-32V 0-20A datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3049N/H1500TR10" datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 270K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 38.3 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.99K OHM 8VDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
OSC SO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf