Yageo NKN-50FR-52-0R15
NKN-50FR-52-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R15
Brief Description
RES 0.15 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R15.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R15
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-0R15
Related LinksNKN-50FR, NKN-50FR-52-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-0R15 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-0R15
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
FASTON HHHT PIDG 12-14 datasheet.pdf
UMC PLUG R/A-CABLE .81MM 150MM datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD DEMO MEMS LPY503AL datasheet.pdf
SGE-245L-4-6000 00500M SFTY EDGE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23DIP datasheet.pdf