Vicor Corporation VE-21J-CV-F1
VE-21J-CV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-CV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
VE-21J-CV-F1.pdf
Availability of VE-21J-CV-F1
QUANTITY
VE-21J-CV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-CV-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21J-CV-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-CV-F1
Related LinksVE-21J, VE-21J-CV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-CV-F1 Details Description
Related parts for VE-21J-CV-F1
VARISTOR 22.95V 30A 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-SOIC datasheet.pdf
FUSE INDUST 32A 240V BS IEC datasheet.pdf
LED HOLDER PNL CLIP 3MM BK NYL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf