Yageo NKN-50FR-52-0R5
NKN-50FR-52-0R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R5
Brief Description
RES 0.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R5.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R5
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R5
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-0R5
Related LinksNKN-50F, NKN-50FR-52-0R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-0R5 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-0R5
DIODE ZENER 5.6V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS STR datasheet.pdf
BATTERY PK 9.6V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 20POS 3.5MM datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
OSC CRO 2580-2860 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 135 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf