Yageo NKN-50FR-52-0R91
NKN-50FR-52-0R91 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-0R91
Brief Description
RES 0.91 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-0R91.pdf
Availability of NKN-50FR-52-0R91
QUANTITY
NKN-50FR-52-0R91 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-0R91
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-0R91
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-0R91
Related LinksNKN-50FR, NKN-50FR-52-0R91 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-0R91 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-0R91
JUMPER-H1505TR/A3048V/H1505TR 5" datasheet.pdf
IC STAND-ALONE CAN CTRLR 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 310MA 1.56 OHM datasheet.pdf
MIL-E-QUAL CAP & CHAIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DSUB-FE-CR-KON AWG20-24;AFS3;L50 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf