Yageo NKN-50FR-52-2R2
NKN-50FR-52-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50FR-52-2R2
Brief Description
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50FR-52-2R2.pdf
Availability of NKN-50FR-52-2R2
QUANTITY
NKN-50FR-52-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50FR-52-2R2
Internal Part NumberEIS-NKN-50FR-52-2R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50FR-52-2R2
Related LinksNKN-50F, NKN-50FR-52-2R2 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50FR-52-2R2 Details Description
Related parts for NKN-50FR-52-2R2
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS DUAL TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf