Yageo NKN-50JR-52-0R56
NKN-50JR-52-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50JR-52-0R56
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.56 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50JR-52-0R56.pdf
Availability of NKN-50JR-52-0R56
QUANTITY
NKN-50JR-52-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50JR-52-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN-50JR-52-0R56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50JR-52-0R56
Related LinksNKN-50JR, NKN-50JR-52-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50JR-52-0R56 Details Description
Related parts for NKN-50JR-52-0R56
IC MUX CMOS ANALOG 16CH 28-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 300NS 8UMAX datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.2A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COMPILER SW/SPT HCS08 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AC datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf