Yageo NKN-50JR-52-0R82
NKN-50JR-52-0R82 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50JR-52-0R82
Brief Description
RES 0.82 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50JR-52-0R82.pdf
Availability of NKN-50JR-52-0R82
QUANTITY
NKN-50JR-52-0R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50JR-52-0R82
Internal Part NumberEIS-NKN-50JR-52-0R82
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50JR-52-0R82
Related LinksNKN-50JR, NKN-50JR-52-0R82 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50JR-52-0R82 Details Description
Related parts for NKN-50JR-52-0R82
THERMOSTAT 90 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 19A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf