Yageo NKN-50JR-52-3R3
NKN-50JR-52-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN-50JR-52-3R3
Brief Description
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN-50JR-52-3R3.pdf
Availability of NKN-50JR-52-3R3
QUANTITY
NKN-50JR-52-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN-50JR-52-3R3
Internal Part NumberEIS-NKN-50JR-52-3R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN-50JR-52-3R3
Related LinksNKN-50J, NKN-50JR-52-3R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN-50JR-52-3R3 Details Description
Related parts for NKN-50JR-52-3R3
CONN BNC JACK STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.08A 165 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCAPSULATED CURRENT SENSE TRANS datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.3S. - 9.7MM DIA datasheet.pdf
REDUCING BAFFLE FOR 6966 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf