Yageo NKN100FR-52-0R56
NKN100FR-52-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-52-0R56
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.56 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-52-0R56.pdf
Availability of NKN100FR-52-0R56
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN100FR-52-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-52-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-52-0R56
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-52-0R56
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-52-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-52-0R56 Details Description
Related parts for NKN100FR-52-0R56
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
HEAVYCON PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 75A datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 1.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf