Yageo NKN100FR-73-0R16
NKN100FR-73-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R16
Brief Description
RES 0.16 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R16.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R16
QUANTITY
NKN100FR-73-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R16
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R16 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R16
JUMPER-H1503TR/A3049N/H1501TR12" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.9 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS PNL MNT SKT datasheet.pdf