Vishay/BCcomponents SFR16S0002703FA500
SFR16S0002703FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002703FA500
Brief Description
RES 270K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002703FA500.pdf
Availability of SFR16S0002703FA500
QUANTITY
SFR16S0002703FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002703FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002703FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002703FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002703FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002703FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002703FA500
RELAY REED SPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC DRIVER 8BIT ADDRESS 20SOIC datasheet.pdf
IC ARM9 MCU 256K 296-TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 8POS datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf