Yageo NKN100FR-73-0R68
NKN100FR-73-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100FR-73-0R68
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.68 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN100FR-73-0R68.pdf
Availability of NKN100FR-73-0R68
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN100FR-73-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100FR-73-0R68
Internal Part NumberEIS-NKN100FR-73-0R68
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100FR-73-0R68
Related LinksNKN100FR, NKN100FR-73-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100FR-73-0R68 Details Description
Related parts for NKN100FR-73-0R68
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 2P BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8UMAX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf