Vishay/Dale RCP0505W75R0GWB
RCP0505W75R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0GWB
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0GWB.pdf
Availability of RCP0505W75R0GWB
QUANTITY
RCP0505W75R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0GWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0GWB
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0GWB Details Description
Related parts for RCP0505W75R0GWB
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HOSE SYS 1/4 NOZZLE 7/32" datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 15.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.3UH T65 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf