Yageo NKN100JR-52-0R47
NKN100JR-52-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-52-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-52-0R47.pdf
Availability of NKN100JR-52-0R47
QUANTITY
NKN100JR-52-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-52-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-52-0R47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-52-0R47
Related LinksNKN100JR, NKN100JR-52-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-52-0R47 Details Description
Related parts for NKN100JR-52-0R47
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 561MA 960 MOHM datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf