Yageo NKN100JR-52-0R56
NKN100JR-52-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-52-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-52-0R56.pdf
Availability of NKN100JR-52-0R56
QUANTITY
NKN100JR-52-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-52-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-52-0R56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-52-0R56
Related LinksNKN100JR, NKN100JR-52-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-52-0R56 Details Description
Related parts for NKN100JR-52-0R56
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM MODULE TS35 26A 380VAC datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 3A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
PWR 2X3 RECEPT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HDR 6POS PLUG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLUE 1000' datasheet.pdf