Yageo NKN100JR-52-8R2
NKN100JR-52-8R2 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-52-8R2
Brief Description
RES 8.2 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-52-8R2.pdf
Availability of NKN100JR-52-8R2
QUANTITY
NKN100JR-52-8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-52-8R2
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-52-8R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-52-8R2
Related LinksNKN100J, NKN100JR-52-8R2 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-52-8R2 Details Description
Related parts for NKN100JR-52-8R2
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 237VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
PMR5/PMR7 GROUND CLIP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf