Yageo NKN100JR-73-0R16
NKN100JR-73-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN100JR-73-0R16
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.16 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN100JR-73-0R16.pdf
Availability of NKN100JR-73-0R16
QUANTITY
NKN100JR-73-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN100JR-73-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN100JR-73-0R16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN100JR-73-0R16
Related LinksNKN100JR, NKN100JR-73-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN100JR-73-0R16 Details Description
Related parts for NKN100JR-73-0R16
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1/4" datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf