Yageo NKN1WSFR-52-0R5
NKN1WSFR-52-0R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WSFR-52-0R5
Brief Description
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WSFR-52-0R5.pdf
Availability of NKN1WSFR-52-0R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN1WSFR-52-0R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WSFR-52-0R5
Internal Part NumberEIS-NKN1WSFR-52-0R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WSFR-52-0R5
Related LinksNKN1WSF, NKN1WSFR-52-0R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WSFR-52-0R5 Details Description
Related parts for NKN1WSFR-52-0R5
IC INVERTER ULP TRIPLE 8MICROPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 3V 20% 0603 datasheet.pdf
22MM IND CTRL ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
AML54 FULL ROCKER OPERATORCOVER datasheet.pdf
OSC XO 34.368MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC 214AB datasheet.pdf
2MM FB,ASY,192,SIG,HDR,SL,SEQ datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf