Yageo NKN200FR-73-0R47
NKN200FR-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R47.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R47
QUANTITY
NKN200FR-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R47
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R47
Related LinksNKN200FR, NKN200FR-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R47 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R47
RES SMD 560K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS SGL GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 5V 50-TP 256 10MSOP datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT 1850-1990MHZ 7.5DBI TNC FML datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16HTSSOP datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.315" NYLON BLACK datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
OSC XO 35.4686MHZ CMOS SMD datasheet.pdf