Yageo NKN200FR-73-0R82
NKN200FR-73-0R82 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-0R82
Brief Description
RES 0.82 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-0R82.pdf
Availability of NKN200FR-73-0R82
QUANTITY
NKN200FR-73-0R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-0R82
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-0R82
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-0R82
Related LinksNKN200FR, NKN200FR-73-0R82 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-0R82 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-0R82
TRANS NPN 450V 5A TO220FP datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONV/TX PREC VOLT-CURR 10-SON datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PROTECT COVER FOR SF4A datasheet.pdf
SWITCH GAAS MMIC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf