Yageo NKN200FR-73-16R
NKN200FR-73-16R picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-16R
Brief Description
RES 16 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-16R.pdf
Availability of NKN200FR-73-16R
QUANTITY
NKN200FR-73-16R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-16R
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-16R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-16R
Related LinksNKN200F, NKN200FR-73-16R Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-16R Details Description
Related parts for NKN200FR-73-16R
IC REG BUCK 5V 1A TO220-5 datasheet.pdf