Yageo NKN200FR-73-18R
NKN200FR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-18R
Brief Description
RES 18 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-18R.pdf
Availability of NKN200FR-73-18R
QUANTITY
NKN200FR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-18R
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-18R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-18R
Related LinksNKN200F, NKN200FR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-18R Details Description
Related parts for NKN200FR-73-18R
IDC CABLE - HKR30S/AE30G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf