TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX18AB00-1607
TX18AB00-1607 picture photo
Mfg. Part Number
TX18AB00-1607
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S
Datasheet Download
TX18AB00-1607.pdf
Availability of TX18AB00-1607
QUANTITY
TX18AB00-1607 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX18AB00-1607
Internal Part NumberEIS-TX18AB00-1607
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.224" (31.10mm)
Shell Size - Insert16, 16S
Thread Size7/8-20 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring, 2 Screws
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsBendix 10-214, Cannon CA-RX, MIL-DTL-5015D Class A, E, R Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX18AB00-1607
TX18AB00-1607 Details Description
Related parts for TX18AB00-1607
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1% 5W 11050 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 YLW,YLW,YLW,YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.43" datasheet.pdf
VHDM BP 6R SIG END 10 COL datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 6.35X22.35MM SQ datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX ABS BLACK/GRAY 3.16" X 5.47" datasheet.pdf