Yageo NKN200FR-73-4R7
NKN200FR-73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-4R7.pdf
Availability of NKN200FR-73-4R7
QUANTITY
NKN200FR-73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-4R7
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-4R7
Related LinksNKN200F, NKN200FR-73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-4R7 Details Description
Related parts for NKN200FR-73-4R7
DIODE TUNING SS 200V SOT23 datasheet.pdf
RES 20K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC 4-5 INPUT OR/NOR DUAL 20PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf