Yageo NKN200JT-73-0R47
NKN200JT-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN200JT-73-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN200JT-73-0R47.pdf
Availability of NKN200JT-73-0R47
QUANTITY
NKN200JT-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200JT-73-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN200JT-73-0R47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200JT-73-0R47
Related LinksNKN200JT, NKN200JT-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
NKN200JT-73-0R47 Details Description
Related parts for NKN200JT-73-0R47
TAPE VINYL 1" X 36YD BLK datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 500W datasheet.pdf
FUSE 80A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
08 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf