Yageo NKN200JT-73-20R
NKN200JT-73-20R picture photo
Mfg. Part Number
NKN200JT-73-20R
Brief Description
RES 20 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN200JT-73-20R.pdf
Availability of NKN200JT-73-20R
QUANTITY
NKN200JT-73-20R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200JT-73-20R
Internal Part NumberEIS-NKN200JT-73-20R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesNKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200JT-73-20R
Related LinksNKN200J, NKN200JT-73-20R Datasheet, Yageo Distributor
NKN200JT-73-20R Details Description
Related parts for NKN200JT-73-20R
IC REG BUCK ADJ/3.3V 1A 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 100' datasheet.pdf
HAND CRIMP PLIER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 200V 16A DO4 datasheet.pdf
SGE1510-2-0450A-2000C datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf
47UF 63V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf