Yageo NKN2WSFR-73-0R2
NKN2WSFR-73-0R2 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-0R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.2 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-0R2.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-0R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN2WSFR-73-0R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-0R2
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-0R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-0R2
Related LinksNKN2WSF, NKN2WSFR-73-0R2 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-0R2 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-0R2
HOLDER BATTERY 9V PC MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 20ppm 10pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
AB 4C 2#12, 2#8 PIN PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf