Yageo NKN2WSFR-73-0R22
NKN2WSFR-73-0R22 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSFR-73-0R22
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.22 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSFR-73-0R22.pdf
Availability of NKN2WSFR-73-0R22
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN2WSFR-73-0R22 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSFR-73-0R22
Internal Part NumberEIS-NKN2WSFR-73-0R22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSFR-73-0R22
Related LinksNKN2WSFR, NKN2WSFR-73-0R22 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSFR-73-0R22 Details Description
Related parts for NKN2WSFR-73-0R22
FIXED IND 18NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 7.62MM datasheet.pdf
VARISTOR 255V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.84A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf