Yageo NKN2WSJR-73-2R3
NKN2WSJR-73-2R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN2WSJR-73-2R3
Brief Description
RES 2.3 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN2WSJR-73-2R3.pdf
Availability of NKN2WSJR-73-2R3
QUANTITY
NKN2WSJR-73-2R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN2WSJR-73-2R3
Internal Part NumberEIS-NKN2WSJR-73-2R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.3
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN2WSJR-73-2R3
Related LinksNKN2WSJ, NKN2WSJR-73-2R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN2WSJR-73-2R3 Details Description
Related parts for NKN2WSJR-73-2R3
CONN SOCKET NO STRIP GOLD CRIMP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN DSUB POWER PLUG 5W5 B datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 8 WIDE 32SOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf