Yageo NKN3WSFR-73-0R91
NKN3WSFR-73-0R91 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-0R91
Brief Description
RES 0.91 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-0R91.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-0R91
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-0R91 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-0R91
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-0R91
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-0R91
Related LinksNKN3WSFR, NKN3WSFR-73-0R91 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-0R91 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-0R91
IC OPAMP GP 280KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT 80MHZ ADC CONV 20-QSOP datasheet.pdf
POWER CABLE CE 15M datasheet.pdf
VARISTOR 9V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf