Yageo NKN3WSFR-73-1R5
NKN3WSFR-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-1R5
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-1R5.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-1R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-1R5
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-1R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-1R5
Related LinksNKN3WSF, NKN3WSFR-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-1R5 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-1R5
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 25A datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIBER RETRO-REFLECT WAFER MAP R2 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.9V SSOT24-4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 4096 CLBs, 16000 Gates, 111MHz, 4096-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf