Yageo NKN3WSJR-73-0R33
NKN3WSJR-73-0R33 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSJR-73-0R33
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSJR-73-0R33.pdf
Availability of NKN3WSJR-73-0R33
QUANTITY
NKN3WSJR-73-0R33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSJR-73-0R33
Internal Part NumberEIS-NKN3WSJR-73-0R33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSJR-73-0R33
Related LinksNKN3WSJR, NKN3WSJR-73-0R33 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSJR-73-0R33 Details Description
Related parts for NKN3WSJR-73-0R33
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
1201 METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
MOD ENCODER 3CH 200CPR 28MM 6MM datasheet.pdf
CRIMP TERM. FEM 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P2C VERT SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN XA HOUSING 9 POS 2.5MM RET datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 15V .03A datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf