Vishay/Sprague T55D227M010C0025
T55D227M010C0025 picture photo
Mfg. Part Number
T55D227M010C0025
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 10V SMD
Datasheet Download
T55D227M010C0025.pdf
Availability of T55D227M010C0025
QUANTITY
T55D227M010C0025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55D227M010C0025
Internal Part NumberEIS-T55D227M010C0025
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55D227M010C0025
Related LinksT55D227M, T55D227M010C0025 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55D227M010C0025 Details Description
Related parts for T55D227M010C0025
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 42POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf