Vishay/Dale RNC55H1432BRRSL
RNC55H1432BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BRRSL
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1432BRRSL
QUANTITY
RNC55H1432BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1432BRRSL
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
04 MALE CRIMP L/BORE LATCHED datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 4" H2O 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf