Yageo NKN3WSJR-73-15R
NKN3WSJR-73-15R picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSJR-73-15R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSJR-73-15R.pdf
Availability of NKN3WSJR-73-15R
QUANTITY
NKN3WSJR-73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSJR-73-15R
Internal Part NumberEIS-NKN3WSJR-73-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSJR-73-15R
Related LinksNKN3WSJ, NKN3WSJR-73-15R Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSJR-73-15R Details Description
Related parts for NKN3WSJR-73-15R
LED PNL MT 9MM 12V BLACK YELLOW datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 290A Y2-DCB datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 8-26A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8WSON datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CABLE DSUB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf