Yageo NKN3WSJR-73-15R
NKN3WSJR-73-15R picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSJR-73-15R
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSJR-73-15R.pdf
Availability of NKN3WSJR-73-15R
QUANTITY
NKN3WSJR-73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSJR-73-15R
Internal Part NumberEIS-NKN3WSJR-73-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSJR-73-15R
Related LinksNKN3WSJ, NKN3WSJR-73-15R Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSJR-73-15R Details Description
Related parts for NKN3WSJR-73-15R
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM TIN datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 697-FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT CE 10CGREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
220UF 25V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf