Vishay/BCcomponents K473M10X7RF53L2
K473M10X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K473M10X7RF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K473M10X7RF53L2.pdf
Availability of K473M10X7RF53L2
QUANTITY
K473M10X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K473M10X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K473M10X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K473M10X7RF53L2
Related LinksK473M10, K473M10X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K473M10X7RF53L2 Details Description
Related parts for K473M10X7RF53L2
MOSFET P-CH 12V 3.2A SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
REL AC/DC VOLT SENS 200-230VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TIE 11.8 INCH 40LB NATURAL datasheet.pdf
MODULE IE MINIFIBERLINX-II datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT M-F datasheet.pdf
TOP COVER datasheet.pdf
CONN COVER 0.3MM 30POS FINE COAX datasheet.pdf