Yageo NKN400FR-73-0R27
NKN400FR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400FR-73-0R27
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN400FR-73-0R27.pdf
Availability of NKN400FR-73-0R27
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN400FR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400FR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN400FR-73-0R27
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400FR-73-0R27
Related LinksNKN400FR, NKN400FR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400FR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN400FR-73-0R27
JUMPER-H1506TR/A3048A/X 5" datasheet.pdf
CONN GH HOUSING 10POS 1.25MM datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 12 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 28SSOP datasheet.pdf
OSC XO 38.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER MAINS IEC FUSED 6A SCREW datasheet.pdf
IC PMU QUAD 16BIT DAC 80-TQFP datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf