Yageo NKN400FR-73-0R56
NKN400FR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400FR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN400FR-73-0R56.pdf
Availability of NKN400FR-73-0R56
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN400FR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400FR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN400FR-73-0R56
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400FR-73-0R56
Related LinksNKN400FR, NKN400FR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400FR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN400FR-73-0R56
CHOKE COM MODE ULTRA HC 160 OHMS datasheet.pdf
IC CABLE/PCB EQUALIZER 16-VQFN datasheet.pdf
XFRMR 1:1.15CT/1CT:2CT 1.6/1.6MH datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 8" 7A VFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf