Yageo NKN400FR-73-0R68
NKN400FR-73-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400FR-73-0R68
Brief Description
RES 0.68 OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN400FR-73-0R68.pdf
Availability of NKN400FR-73-0R68
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN400FR-73-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400FR-73-0R68
Internal Part NumberEIS-NKN400FR-73-0R68
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400FR-73-0R68
Related LinksNKN400FR, NKN400FR-73-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400FR-73-0R68 Details Description
Related parts for NKN400FR-73-0R68
JUMPER-H9991TR/A3047R/X 10" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DSUB 5W5 F PCB G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
4W CIRC MNL LATCHED HSG. NATUR datasheet.pdf