Yageo NKN400FR-73-10R
NKN400FR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
NKN400FR-73-10R
Brief Description
RES 10 OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN400FR-73-10R.pdf
Availability of NKN400FR-73-10R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN400FR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400FR-73-10R
Internal Part NumberEIS-NKN400FR-73-10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400FR-73-10R
Related LinksNKN400F, NKN400FR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
NKN400FR-73-10R Details Description
Related parts for NKN400FR-73-10R
RES ARRAY 9 RES 5.6K OHM 10SIP datasheet.pdf
PLIERS ELEC LONG NOSE 5" datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ INGAN BLUE SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CABLE 19COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf