TDK Corporation C5750X5R2E684K230KA
C5750X5R2E684K230KA picture photo
Mfg. Part Number
C5750X5R2E684K230KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 250V X5R 2220
Datasheet Download
C5750X5R2E684K230KA.pdf
Availability of C5750X5R2E684K230KA
QUANTITY
C5750X5R2E684K230KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X5R2E684K230KA
Internal Part NumberEIS-C5750X5R2E684K230KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X5R2E684K230KA
Related LinksC5750X5R2, C5750X5R2E684K230KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X5R2E684K230KA Details Description
Related parts for C5750X5R2E684K230KA
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 16A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 475MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 6MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123 datasheet.pdf