Yageo NKN400JR-73-0R1
NKN400JR-73-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-0R1
Brief Description
RES 0.1 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-0R1.pdf
Availability of NKN400JR-73-0R1
QUANTITY
NKN400JR-73-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-0R1
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-0R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-0R1
Related LinksNKN400J, NKN400JR-73-0R1 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-0R1 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-0R1
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf