Yageo NKN400JR-73-0R18
NKN400JR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-0R18
Brief Description
RES 0.18 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-0R18.pdf
Availability of NKN400JR-73-0R18
QUANTITY
NKN400JR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-0R18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-0R18
Related LinksNKN400JR, NKN400JR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-0R18 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-0R18
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW LLDS datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 600W datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
C082-02 RS F20 DOW DI datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf