Yageo NKN400JR-73-12R
NKN400JR-73-12R picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-12R
Brief Description
RES 12 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-12R.pdf
Availability of NKN400JR-73-12R
QUANTITY
NKN400JR-73-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-12R
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-12R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-12R
Related LinksNKN400J, NKN400JR-73-12R Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-12R Details Description
Related parts for NKN400JR-73-12R
CONV DC/DC 3W SNGL 24V 5V SMD datasheet.pdf
JTAG-BOOSTER FOR ELANSC520 3.3V datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX4001 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 59 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRT datasheet.pdf