Yageo NKN400JR-73-3R3
NKN400JR-73-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-3R3
Brief Description
RES 3.3 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-3R3.pdf
Availability of NKN400JR-73-3R3
QUANTITY
NKN400JR-73-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-3R3
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-3R3
Related LinksNKN400J, NKN400JR-73-3R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-3R3 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-3R3
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X6 RED 2MA TH datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8.5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
SNSW 6A 3-16 PLAN 79215741 datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf