Volgen/Division of Kaga Electronics USA SX50U-24S
SX50U-24S picture photo
Mfg. Part Number
SX50U-24S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Datasheet Download
SX50U-24S.pdf
Availability of SX50U-24S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SX50U-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of SX50U-24S
Internal Part NumberEIS-SX50U-24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSX50U
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.2A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
FeaturesAdjustable Output
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.69" L x 3.35" W x 1.46" H (119.0mm x 85.0mm x 37.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCSA, UL
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SX50U-24S
Related LinksSX50, SX50U-24S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SX50U-24S Details Description
Related parts for SX50U-24S
IC MCU 8K LS USB/PS-2 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
INDCTR PRESS TO TEST RED datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf
MMCX PL TO SMA BLJK RG178 3IN datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf