Yageo NKN500FR-73-0R16
NKN500FR-73-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R16
Brief Description
RES 0.16 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R16.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R16
QUANTITY
NKN500FR-73-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R16
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R16 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R16
MOSFET N-CH 100V 14A TO-220 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 4CH DARLNG 16-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf